YBrs. Dr. Chin Yoong Kheong

Commission Member

Non-Governmental Commission Member

Dr. Chin Yoong Kheong has been appointed as a Commission Member of the Malaysian Communications and Multimedia Commission effective from 22 March 2019 for a period of 2 years.

He graduated from the University of Leeds, UK in 1979 with a Bachelor of Arts Honours in Economic/Accounting. He had 34 years of working experience with KPMG in the UK, Malaysia and Vietnam in the areas of audit, tax and advisory with particular focus on providing business solutions in the area of strategy, human resource, performance improvement to the public and infrastructure sector, consumer and industrial market and financial industry until his retirement on 31 December 2013.

In 2006, he contributed to the drafting of the Industrial Master Plan 3 for the Ministry of International Trade and Industry, while concurrently holding the position of Adjunct Professor of the International Islamic University between March 2005 to February 2007. 
 

  Subsequently in April 2007, he was appointed as the Commissioner of the National Water Services Commission for a term of 2 years and later sat on the advisory panel to the Department of Polytechnic Education of the Malaysian Ministry of Higher Education in April 2010 until end of 2013.

Additionally, Dr. Chin was a Member of the investment advisory panel of the HDRF of the Ministry of Human Resource from 2010 to 2016 and the PEMANDU Lab on Public Finance in 2011.

Dr. Chin currently sits on various boards in the RHB Banking Group and TAHPS Group Bhd as the independent non-executive director.

 

Related Content